Galeriju slika sa koordinacije možete pogledati na linku
Dijabetičke udruge Dalmacije tradicionalno dva puta godišnje organiziraju susrete za svoje članove. Ove godine, nakon stanke uzrokovane pandemijom COVID-19, susret je bio u Trogiru 07. listopada 2023. u organizaciji Dijabetičkog društva Trogir i podršku krovne organizacije Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga…..
Susretom u Trogiru započela je i kampanja #pokreni se kao početak odbrojavanja dana do Svjetskog dana šećerne bolesti koji se svake godine obilježava 14. studenog.
U nastojanjima da informiramo i educiramo što veći broj stanovništva RH o zdravom načinu života i potrebi stjecanja zdravih životnih navika Koordinacija udruga osoba s dijabetesom Dalmacije se održava u jesen i na proljeće svaki put u drugom gradu Dalmacije. Ove jeseni domaćin je Dijabetičko društvo Trogir.
Cjelodnevni program započeo je u 10.30 sati pozdravnim govorima nazočnih uzvanika u atriju caffe bara Čokolada, Trogir.
Prisutnima su se obratili:
prof. Katja Šćurla, predsjednica Dijabetičkog društva Trogir
g. Milan Bilić, turistički vodič, u ime TZ grada Trogira
Ivana Rapić Prelaz, struč. spec. admin. publ., u ime načelnika općine Okrug
spec. interne med. Valentina Vukman, dr. med., Dom zdravlja SDŽ, Ispostava Trogir
spec. ob. med. Marko Rađa, dr. med., ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije
prof. dr. sc. prim. Tina Tičinović Kurir, dr. med. Pročelnica Zavoda za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, ispred KBC Split
mag. soc. geront. Zrinka Mach, predsjednica Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga
Program se nastavio šetnjom u plavim majicama do Muzeja grada Trogira.
U Galeriji Cate Dujšin Ribar prof. dr. sc. prim. Tina Tičinović Kurir je održala, prisutnima izuzetno zanimljivo predavanje, na temu Organizacija dijabetološke skrbi u KBC Split.
U dvorištu Muzeja nastala je zajednička fotografija kruga, simbola Svjetskog dana dijabetesa.
Tema Svjetskog dana šećerne bolesti 2021. – 2023. jest Dostupnost skrbi osobama sa šećernom bolešću sa sloganom „Prepoznajte svoj rizik, saznajte svoj odgovor“. Nastanak i razvoj šećerne bolesti tipa 2 se može odgoditi, a komplikacije spriječiti. Znanjem, odnosno pravim informacijama o čimbenicima rizika za nastanak šećerne bolesti svake pojedine osobe, o samoj bolesti, komplikacijama i dostupnosti skrbi uvelike možemo sebi osigurati zdraviji i ispunjeniji život.
Znamo da jedna od deset odraslih osoba u svijetu ima šećernu bolest, a više od 90% od ukupnog broja ima šećernu bolest tipa 2 s tim da polovica osoba sa šećernom bolesti tipa 2 nema postavljenu dijagnozu bolesti.
U većini slučajeva šećerna bolest tipa 2 i njezine komplikacije mogu se spriječiti ili odgoditi usvajanjem zdravih životnih navika te pravovremenom terapijom. Za osobe koje su u povećanom riziku od nastanka šećerne bolesti tipa 2, poznavanje simptoma, znakova i čimbenika rizika važno je za podršku prevenciji, ranoj dijagnozi i pravodobnom liječenju. Za osobe koje imaju šećernu bolest, svjesnost o zdravstvenoj pismenosti i pristupu točnim informacijama, najboljim dostupnim lijekovima, pomagalima i alatima za podršku samozbrinjavanju ključni su za odgađanje ili sprječavanje nastanka komplikacija.
Dalmatinski susreti su još jedan način motiviranja na usvajanje zdravih životnih navika i vođenje brige o svome zdravlju.
Ovaj 23. susret udruga osoba s dijabetesom Dalmacije nastavio se na ručku i ugodnom druženju svih prisutnih.
Zadar je izabran kao domaćin 24. Susreta u jesen 2024.g. Prije toga, u ožujku 2024.g. Hrvatski savez dijabetičkih udruga organizira Kongres u Brelima i jako se veselimo ponovnom viđenju s dragim prijateljima.